Czy naprawa urządzeń RTV lub AGD musi być skomplikowana?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xlbowling.pl/includes/menu.inc).
Wielu zapaleńców urządzeń muzycznych wraca do urządzeń ;powstałych w latach 70 bądź 80 minionego wieku. Był to czas bardzo szybkiego rozwoju sprzętu audio i gramofonów. Obecnie na giełdach i w internecie można kupić niewątpliwe perełki z tamtych lat, za nieduże pieniądze.


Zestaw kina domowego marki Philips
Author: Philips
Source: Philips
Niestety, sprzęt tego typu z biegiem lat ulega degradacji – rezystory tracą swoje właściwości, kondensatory mogą być uszkodzone a transformatory skorodowane. Na szczęście reperacja takich urządzeń nie zalicza się do skomplikowanych i wielu fanów oryginalnego brzmienia wykonuje to własnoręcznie, korzystając z materiałów dostępnych w sklepach i internecie.

Wzmacniacze muzyczne
Wzmacniacz to urządzenie, wzmacniające sygnał biorący się ze źródeł dźwięku (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i w dalszej kolejności przenosi go na zestaw głośnikowy. Wzmacniacze funkcjonują w znacznym obciążeniu, co znaczy że po pewnym czasie eksploatacji tego rodzaju sprzęt może być już poważnie zużyty i może wymagać naprawy. Naprawa wzmacniaczy audio polega zwykle na wymianie wszystkich tranzystorów, oporników i pozostałych pomniejszych elementów elektronicznych, oraz na usunięciu zanieczyszczeń z płytki drukowanej. Części zamienne można kupić w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można odszukać w instrukcjach serwisowych, które są do wglądu na forach miłośników takich urządzeń, np. tu znajdziesz niezbędne elementy do naprawy: wymienne części.

Gramofony
Gramofon jest nieskomplikowanym przyrządem zmieniającym analogowy sygnał z płyty winylowej na impuls elektryczny, który następnie jest doprowadzany do wzmacniacza. Aktualnie sprzedaje się niewiele tego rodzaju urządzeń, dlatego też ich ceny są niezbyt wysokie. Miłośnicy analogowej płyty niejednokrotnie decydują się więc na zakup wiekowego urządzenia, wymagającego tylko małej renowacji. Często powtarzającym się problemem spotykanym w starych odtwarzaczach jest zużyta igła. Na szczęście, na stronach internetowych można znaleźć igły gramofonowe (tu zamówisz: igły do wymiany w gramofonie) do właściwie każdego modelu wkładki gramofonowej, jakie były wykorzystywane w chętnie kupowanych modelach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że igła gramofonowa jest wykonana z diamentu i jest jedną z najbardziej kosztownych części w całym urządzeniu. Gramofon (zestawy radiowe) może wymagać poza tym odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak nieskomplikowane czynności, jakie krok po kroku są opisane w internecie.
Elektronikaaudiogramofonsklepyczęścisprzętywzmacniacze